Ventės rago ornitologinėje stotyje pirmą kartą Lietuvoje 36 langines kregždes (Delichon urbicum) paženklintos geolokatoriais (duomenų kaupikliais). Geolokatorių pagalba tiriama tolimųjų migrantų (paukščių, kurio kūno masė iki 100 g), o langinės kregždės tokios ir yra – žiemoti išskrenda į Afriką piečiau Sacharos dykumos – migracija. Po 18 paukščių (po 9 patinėlius ir 9 pateles) paženklinta dviejų modelių Migrate Technology Intigeo geolokatoriais.
Geolokatoriai yra mikro elektronikos prietaisai, kuriuose įmontuotas fotometras nustatytu režimu matuoja šviesos srautą ir į geolokatoriaus atmintį įrašo datą bei laiką, kai apšvietimas pasiekia nustatytą ribinę reikšmę. Pagal tuos duomenis specialių algoritmų pagalba išskaičiuojamos paukščio buvimo vietų geografinės koordinatės pagal datas. Visiems žinoma, kad dienos (šviesiojo paros laikotarpio ilgis, kuris priklauso nuo saulės patekėjimo ir nusileidimo laiko) kinta priklausomai nuo geografinės platumos, o saulės patekėjimo ir nusileidimo laikas – nuo geografinės ilgumos.
Panaudoti dviejų modelių geolokatoriai skiriasi fotometro įmontavimo juose vieta. Viename iš tų modelių fotometras įmontuotas įrenginio korpuso paviršiuje, o kitame – 7 mm ilgio 45 laipsnių kampu įrenginio atžvilgiu įmontuoto skaidraus vamzdelio viršūnėje. Todėl šiek tiek skiriasi jų masė – 0,37 ir 0,42 g. Šių modelių geolokatoriai duomenis registruoja iki 15 mėn.
Iš visų geolokatoriais paženklintų paukščių net 11 Ventės rage jau buvo žieduoti ankstesniais metais: 2016 (1), 2017 (1), 2019 (1), 2020 (2), 2021 (3) ir 2022 (3). Yra nemaža tikimybė, kad 2024 m., t. y. „prasisukus“ visam metų ciklui, kažkiek iš tų paukščių vėl pavyks sugauti ir „atgauti“ jiems uždėtus geolokatorius su juose įrašytais duomenimis. Mat jų atmintyje įrašytus duomenis nuskaityti galima tik jį prijungus prie specialaus įrenginio (interfeiso), o tam geolokatorių turintį paukštį būtina sugauti ir šį prietaisą nuo jo nuimti.
Ventės rago ornitologinės stoties pastatų pastogėse yra gausybė šių paukščių lizdų. Maisto (smulkių skraidančių vabzdžių) gausybė marių pakrantėse bei tinkamos vietos prie pastatų lipdyti lizdus ir lemia tokią ypatingą šių paukščių gausą šiame nuostabiame gamtos kampelyje.
Lietuvos PŽC informacija