Vabzdžiai Insecta

Apie ekspoziciją

Vabzdžių salės stenduose eksponuojama apie 10 tūkst. vabzdžių, priklausančių daugiau kaip 2 600 rūšių. Ekspozicija suskirstyta į dvi dalis: sistematinę ir zoogeografinę. 

Sistematinėje dalyje siekiama parodyti vabzdžių įvairovę, juos eksponuojant sistematine tvarka: nuo primityviausių – žirgelių, lašalų, tarakonų – iki evoliuciniu požiūriu labiausiai išsivysčiusių – dvisparnių ir plėviasparnių – vabzdžių. Iš viso šioje ekspozicijos dalyje yra 18 vabzdžių būrių atstovų.  

Salėje eksponuojamos vabalų, drugių, plėviasparnių, žirgelių, tiesiasparnių ir kt. vabzdžių biologinės grupės, atspindinčios jų gyvenseną. 

Sistematinėje dalyje eksponuojami ir didžiausi pasaulio vabzdžiai: Vabalas galiotas (Goliathus regius), atlaso vabalas (Chalcosoma atlas), gigantiškoji gyvalazdė (Phasma gigas).

Be sistematinės vabzdžių ekspozicijos pristatomas ir zoogeografinis drugių pasiskirstymas. Australinę, Neotropinę, Etiopinę, Indomalajinę bei Holarktinę sritis atstovauja spalvingiausi ir gražiausi šio būrio atstovai. Australinės srities stendas išsiskiria didžiuliais spalvingais paukščiadrugiais (Ornithoptera priamus, Ornithoptera croesus, Triodes prattorum).

Didžiąją dalį Neotropinės ekspozicijos sudaro entomologo Alfonso Palionio drugių kolekcija, surinkta 1931 m. į Braziliją organizuotos ekspedicijos metu. 

Neotropinės ekspozicijos stendus puošia ir vienas didžiausių pasaulio drugių – agripina (Thysania agrippina).

Didžiausią Holarktinę sritį, apimančią Šiaurės Ameriką, Europą, Šiaurės Afriką ir didžiąją dalį Azijos, atstovauja taip pat ir Lietuvoje plačiai išplitę ir gausūs drugiai: pelkinis gelsvys (Colias palaeno) šeirys (Nymphalis antiopa), mažoji saturnija (Saturnia pavonia), akiuotasis sfinksas (Smerinthus ocelltus), verpikas vienuolis (Lymantria monacha).

Taip pat Holarktinės srities stende pamatysime išvaizdžius drugius apolonus (Parnassius apollo, Parnassius mnemosyne, Parnassius tianschanicus), retą mūsų krašte svečią kaukolėtąjį sfinksą (Acherontia atropos).

Indomalajinės srities puošmena – didžiuliai verpikai (Attacus atlas), gyvenantys Pietryčių Azijoje ir Indonezijoje. Tarp Etiopinės srities drugių savo nepakartojamu raštu ir spalvomis išsiskiria vaivorykštinė uranija (Chrysiridia croesus), išplitusi Rytų Afrikoje.

Eksponuojama laukinių Lietuvos bičių kolekcija, kurioje per 140 įvairių bitinių plėviasparnių rūšių. Taip pat lankytojai gali pamatyti bendruomeninių vabzdžių lizdus bei Vitalijaus Bačiansko surinktą ir muziejui padovanotą Lietuvos drugių kolekciją, kurioje yra daugiau kaip 400 rūšių įvairių drugių.  

Salėje įrengtos 2 dioramos: „Naudingi Lietuvos vabzdžiai“ ir „Vabzdžiai įvairiuose biotopuose“. 

not a terminal