„Norint pamatyti natūraliai gamtoje gyvenančią didžiąją eną (Ena montana), reikia važiuoti į Biržų girią. Taip taip, į Biržų girią, nes tik čia yra kol kas vienintelė vieta Lietuvoje, kur gyvena šios sraigės“, – pasakoja Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus bestuburių rinkinio kuratorė Alvyra Patapavičienė. Tos pačios Eninių (Enidae) šeimos atstovės: slapioji ena (Merdigera obscura) ir tridantė pievinukė (Chondrula tridens) yra plačiau paplitusios.
Didžiosios enos kriauklės spalva – nuo tamsiai iki šviesiai rudos, dydis – apie 14–17 mm. Sraigė plačiai paplitusi Vidurio Europoje, o Vakarų Europoje: Prancūzijoje, Anglijoje, Pirėnuose yra tik pavieniai atvejai.
Gyvena didžioji ena senuose, natūraliuose, nepažeistuose lapuočių miškuose, kalvotose ir kalnuotose vietose (gali pakilti iki 2 000 m) miško paklotėje, ant medžių kamienų, tarp akmenų, uolų. Maitinasi yrančiomis organinėmis medžiagomis. Žiemą slepiasi po kelmais, akmenimis, supuvusioje medienoje. Daugelyje Europos šalių yra saugoma.