Naują eksponatą – paprastąjį šakalą (Canis aureus) – jau galima pamatyti Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejuje. Šie šuninių šeimos atstovai natūraliai paplitę šiaurės rytų Afrikoje, pietų ir pietvakarių Azijoje bei pietų Europoje.

Paprastieji šakalai Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse pastebimi daugiau nei penkerius metus. Pasak Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus teriologinio rinkinio kuratoriaus Vaclovo Gedmino, į Lietuvą šakalai migravo per Ukrainą – šie žvėrys plečia savo gyvenamąjį arealą dėl pasikeitusios mitybinės terpės.

Paprastasis šakalas savo išvaizda panašus į pilkąjį vilką, tačiau šakalas mažesnis, jo kojos ir uodega trumpesnės. Galva taip pat smulkesnė nei vilko – mažiau iškili kakta, siauresnis snukis.

Paprastieji šakalai gyvena poromis. Tarpusavyje bendrauja garsiniais signalais, snukio mimika. Šakalas aktyvesnis tamsiuoju paros metu, bet medžioja ir dieną. Šis gyvūnas minta vidutinio dydžio ir smulkiais žinduoliais, ropliais, dvėsena, vaisiais, stambiais vabzdžiais, kitų plėšrūnų maisto likučiais. Tėvai jaunikliams maisto neša skrandyje. Pasitaiko atvejų, kai suaugę jaunikliai su tėvais lieka gyventi 1–2 m. ir padeda ginti teritoriją.

Šakalai buvo aktyviai medžiojami Balkanų šalyse. Šiame regione apie 1960 m. šakalų populiacija buvo beveik išnaikinta. Netrukus tuo susirūpinta ir šie plėšrūnai pradėti saugoti. Šiuo metu paprastieji šakalai Tarptautinėje raudonojoje knygoje priskiriami susirūpinimo nekeliančių rūšių kategorijai, jų populiacija auga.

Tai antras šios rūšies gyvūno eksponatas muziejuje. Zoologinę medžiagą padovanojo Dainius Rilys. Eksponatą pagamino Vygandas Vasiliauskas.

not a terminal