Jau daugiau nei dešimtmetį muziejaus teriologai vykdo miegapelių tyrimus – stebimos jų populiacijos, keliami inkilai. Šiais metais Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus darbuotojai taip pat vykdė intensyvius miegapelių stebėjimus, siekdami įvertinti šių retų gyvūnų populiacijų būklę.
Miegapelinių šeima yra viena seniausių iki šių dienų išlikusių graužikų šeimų. Aptiktos miegapelių fosilijos rodo, kad šie gyvūnai jau egzistavo prieš 50 mln. metų. Pasaulyje aptinkamos 29 miegapelinių šeimos rūšys. Jos gyvena įvairiose gamtinėse aplinkose: plačialapiuose tropiniuose miškuose, stepėse, dykumose, kalnuoto reljefo vietovėse.
Lietuvoje aptinkamos trys miegapelių rūšys: lazdyninė miegapelė (Muscardinus avellanarius), didžioji miegapelė (Glis glis), miškinė miegapelė (Dryomys nitedula). Dvi iš Lietuvoje aptinkamų rūšių yra pavojuje – didžioji ir miškinė miegapelės įtrauktos į Lietuvos Raudonąją knygą. Pagrindinės grėsmės – buveinių ploto mažėjimas: plynas miškų kirtimas arba trako ir pomiškio iškirtimas.
Lietuvoje šiuo metu miškinės miegapelės aptinkamos tik Pravieniškių miškų masyve. Šiuose miškuose sąlygos miegapelėms yra palankios dėl didelės biotopų įvairovės – vyrauja pusamžiai ir brandūs mišrūs lapuočių, eglių medynai su gausiu traku ir pomiškiu. Šioje teritorijoje 2024 m. buvo užfiksuotos 28 miškinės miegapelės.
Iki 2022 metų Lietuvoje buvo žinomos dvi miškinių miegapelių populiacijos, kurios buvo aptiktos Šakių miškų urėdijoje, Šilagirio girininkijoje. 1991 m. gegužės mėnesį paukščiams skirtuose inkiluose buvo aptiktos dvi šios rūšies miegapelės. 2001 metais užfiksuota dar viena miškinės miegapelės radimvietė Lietuvoje. Miegapelė buvo aptikta Kaišiadorių rajone, Pravieniškių miškų masyve iškeltame naminės pelėdos inkile. Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus darbuotojai ten aptiko negyvą miškinę miegapelę.
Didžioji miegapelė paplitusi plačiau už miškinę – Lietuvoje aptinkama vienuolikoje vietų. 2022 m. muziejaus teriologų aptiktoje didžiosios miegapelės radimvietėje Kauno rajone, Pilėnų miške šiais metais buvo užfiksuotos aštuonios didžiosios miegapelės.