Ruduo – paukščių migracijos metas. Šis laikotarpis sparnuočiams sudėtingas ne tik dėl alinančios kelionės į žiemovietes, bet ir dėl pavojų, kurie jų tyko kelyje. Paukščiai, bandydami pasiekti savo kelionės tikslą, susiduria su įvairiomis kliūtimis: aukštais kalnais, didžiuliais vandenynų ir dykumų plotais. Prie migracijos metu žūstančių paukščių gausos prisidedame ir mes – judrūs keliai, elektros perdavimo linijos, aukšti statiniai ir blizgūs langų stiklai kelia mirtiną pavojų milijonams kasmet migruojančių sparnuočių.

Kiekvienais metais, atsitrenkę į langų stiklus, nugaišta šimtai milijonų paukščių. Skaičiuojama, kad JAV dėl šios priežasties kasmet žūva per 100 milijonų sparnuočių. Europoje – apie 80 milijonų paukščių per metus. Daugiausiai nelaimių įvyksta pavasarinių ir rudeninių migracijų metu.

Siekiant išvengti paukščių žūčių dėl susidūrimų su pastatų ar kelių atitvarų stiklais, Europos šalyse naudojami įvairiais piešiniais žymėti, neskaidrūs stiklai. Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus, atlikdamas rekonstrukciją padalinyje – Ventės rago ornitologinėje stotyje, pakeitė visus langus į specialius, kurių stiklai žymėti punktyru. Tokie langai paukščiams gerai matomi, todėl sparnuočiai į juos neatsitrenkia.

Ventės rago ornitologinė stotis. Visi langų stiklai žymėti punktyru. Tokie langai paukščiams gerai matomi, todėl sparnuočiai į juos neatsitrenkia.

Gana lengvai prieinama priemonė, galinti padėti sumažinti žūvančių paukščių skaičių – plėšriųjų paukščių siluetų klijavimas ant stiklų. Ši priemonė gali padėti atbaidyti paukščius ir padidinti stiklų matomumą. Specialius paukščių siluetų lipdukus galima įsigyti Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejuje.

Dalinamės reportažu, kuriame Ventės rago ornitologinės stoties darbuotojas pasakoja apie stoties langų pritaikymą, leidžiantį išvengti paukščių žūčių (38 minutė).

not a terminal