Kovo 19 d. minima Pempės diena. Šia proga mėnesio eksponatu skelbiame paprastąją pempę (Vanellus vanellus). Tai vienas pirmųjų paukščių, sugrįžtančių pavasarį, tačiau šylant klimatui vis dažniau šių sparnuočių mūsų šalyje pastebima ir žiemą. Pempę lengva atpažinti ne tik iš išskirtinės išvaizdos, bet ir iš savito balso.

Tyrimai atskleidė, kad šie paukščiai, kaip ir daugelis migruojančių rūšių, geba orientuotis pagal Žemės magnetinį lauką. Jie gali pastebėti net nežymius magnetinio lauko svyravimus ir, naudodamiesi šia informacija, itin tiksliai pasiekti savo veisimosi bei žiemojimo vietas.

Pempės nuo plėšrūnų ginasi ne tik pasitelkdamos dėmesio nukreipimo strategijas, bet ir pasinaudodamos kitų paukščių kaimynyste. Jos dažnai deda kiaušinius netoli didesnių, agresyvesnių paukščių lizdų, taip padidindamos savo perimviečių saugumą.

Nors daugelis smulkių paukščių gyvena vos kelerius metus, pempės gali sulaukti dešimties ir daugiau metų. Užfiksuoti atvejai, kai šie sparnuočiai išgyveno net iki 20 metų.

Deja, pastaraisiais dešimtmečiais paprastųjų pempių populiacija mažėja. Pasauliniame nykstančių rūšių sąraše jos priskirtos NT (beveik nykstančių rūšių) kategorijai. Pagrindinės jų nykimo priežastys – buveinių naikinimas, klimato kaita ir trikdymas perėjimo metu. Tyrimai rodo, kad dėl žmonių ūkinės veiklos žūva net trečdalis pempių jauniklių.

Pasiklausyti paprastosios pempės giesmės galite čia: https://bit.ly/4cht5Ar.

Eksponatą pagamino Kęstutis Bybartas.

Paprastoji pempė (Vanellus vanellus).

not a terminal