Šio mėnesio eksponatas – paprastasis suopis (Buteo buteo) yra gausiausia ir plačiausiai Europoje, taip pat ir Lietuvoje, aptinkama dieninių plėšriųjų paukščių rūšis. Rugsėjo–spalio mėnesiais suopiai, kaip ir daugelis kitų sparnuočių, keliauja į piečiau esančias žiemovietes. Mūsų šalyje perintys paprastieji suopiai šaltąjį metų laiką praleidžia Pietų bei Vakarų Europoje, tačiau dalis paukščių lieka žiemoti ir Lietuvoje.

Ši rūšis yra paplitusi Eurazijoje nuo Atlanto iki Ramiojo vandenyno. Paprastasis suopis sveria apie 800 g ir yra kiek didesnis už pilkąją varną. Kūno spalva varijuoja, tačiau dažniausiai paukščiai būna tamsiai rudos spalvos, su šviesesne plačia skersai dryžuota krūtinės juosta. Deda 2–4 rusvai dėmėtus, kartais vienspalvius kiaušinius. Mūsų šalyje suopis peri įvairiuose miškuose – tiek dideliuose miško masyvuose, tiek mažose giraitėse tarp laukų.

Paprastieji suopiai daugiausiai maitinasi peliniais graužikais. Šie paukščiai taip pat minta ir kitais smulkiais žinduoliais, varliagyviais, ropliais, paukščiais, vasarą lesa vabzdžius. Žiemą neretai maitinasi kritusiais gyvūnais. Medžioja atvirose vietose – sklando ratais, stebėdamas grobį pakimba ore, o jį gaudydamas staigiai neria žemyn. Neretai aukos tyko tupėdamas medžiuose, ant stulpų, šieno ritinių.

Paprastojo suopio populiacijos yra gana stabilios, išskyrus Šiaurės Europą, kur jų mažėja. Šis mažėjimas gali būti susijęs su intensyvaus miškų kirtimo praktika ir jos sukeltais maisto gausumo pakitimais. Lietuvos populiacija vertinama 5000–7000 perinčių porų.

Eksponatą pagamino Narvydas Stankevičius.

not a terminal