2022 m. spalio 14 d. Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejuje vyks archeologinės parodos „Lyngby kirvis: 13 000 metų garantija“ pristatymo renginys. Parodą pristatys Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologė Dalia Ostrauskienė. Informacija apie atkitus tyrimus pasidalins archeologas doc. dr. Gvidas Slah. Renginio dalyviai galės ne tik apžiūrėti, bet ir savo rankose palaikyti Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus Rinkinių mokslinio kuravimo skyriaus vedėjo-ornitologinio rinkinio kuratoriaus Sauliaus Rumbučio iš šiuolaikinio šiaurės elnio rago pagamintą Lyngby tipo kirvio repliką. Parodos atidarymo metu bus demonstruojamos tokio tipo kirvio galimybės.
Lietuvos nacionalinio muziejaus „Lyngby kirvis: 13 000 metų garantija“ parodoje pristatomas Biržų rajono Parupės kaime netikėtai atrastas kirvis, kuris bemat tapo seniausiu šiuo metu žinomu ir datuojamu archeologiniu radiniu Lietuvoje ir įsitaisė labai retai Europoje randamų Lyngby tipo kirvių sąraše.
Tokie iš šiaurės elnio rago pagaminti kirviai buvo naudoti regione aplink Baltijos jūrą. Nors jie buvo plačiai paplitę, tačiau yra randami itin retai. Pirmasis tokio tipo kirvis prieš daugiau nei šimtą metų buvo rastas Nørre Lyngby vietovėje Danijoje. Nuo šio atradimo visi tokio tipo kirviai vadinami Lyngby vietovės vardu. Šiaurės Europos regione aptikta kelios dešimtys tokių kirvių, o Rytų Baltijos šalyse jų žinomi tik vienetai – penki dar iki Antrojo pasaulinio karo buvo aptikti buvusios Rytų Prūsijos teritorijoje, o 2009 metais toks radinys aptiktas ir Latvijoje.
„13 tūkstančių metų – įspūdingas skaičius. Nepaisant to, sunku aprėpti ir įsivaizduoti tokį ilgą laikotarpį. Atlikti tyrimai leidžia rekonstruoti laikotarpį, kai Lyngby kirvis nugulė žemėje. Tai leis parodos lankytojui susidėlioti besikeičiantį peizažą: anuomet kirvio radimvietė buvo didelio ir seklaus vandens baseino pakrantė, šalia kurios medžiojo klajokliai. Per tūkstančius metų šioje vietoje plytėjusią tundrą pakeitė lapuočiai, o ir ežero šiandien jau neberasime – savo vagą čia prasigraužė Nemunėlio upė“, – pasakoja prof. habil. dr. Algirdas Girininkas ir dr. Tomas Rimkus.
Parodos lankytojai išvys ne tik unikalų radinį, bet ir pajaus prieš 13 tūkstančių metų šioje vietovėje tvyrojusią atmosferą – tai buvo besibaigiančio ledynmečio laikotarpis, kai Lietuvos teritorijoje trumpam buvo atšilęs klimatas.
Parodoje taip pat bus eksponuojami Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus rinkiniuose saugomi šiaurės elnių ir taurų ragų fragmentai rasti Lietuvos teritorijoje, kurių amžius – 9-12 tūkstančių metų.
Maloniai kviečiame į parodos atidarymą. Renginio pradžia – 15:30.
Paroda veiks iki 2022 m. gruodžio 12 d. Parodos lankymas nemokamas.