Europinis maldininkas

Mantis religiosa

  • Keičiantis klimatui, Lietuvoje atrandama vis daugiau pietų kraštams būdingų vabzdžių. Vienas tokių – europinis maldininkas.
  • Pasaulyje yra apie 2 400 maldininkų rūšių, gyvenančių daugiausiai tropinio ir subtropinio klimato kraštuose. Europinis maldininkas – viena labiausiai pasaulyje išplitusių šių vabzdžių rūšių, gyvenanti ne tik Europoje. Šis vabzdys introdukuotas Šiaurės Amerikoje, Afrikoje, Azijoje ir Australijoje.
  • Pirmą kartą europinis maldininkas Lietuvoje pastebėtas 2008 metais. Pastaraisiais metais šie vabzdžiai Lietuvoje stebimi kasmet, nors paplitę nevienodai – dažnesni pietinėje dalyje ir vidurio Lietuvoje. Europinį maldininką Lietuvoje jau galime laikyti vietine rūšimi, nes jie čia sėkmingai dauginasi ir peržiemoja. Tai nėra invazinė rūšis, europinis maldininkas – natūraliai plintantis vabzdys, o jo plitimą lemia klimato kaita. Maldininkai skrenda į šviesos šaltinius, tad neretai jų galima aptikti miestuose, gyvenvietėse ant pastatų sienų, įvairių vitrinų, kartais jie įskrenda į patalpas.
  • Tai plėšrūs vabzdžiai, kurie medžioja įvairius už save smulkesnius vabzdžius. Nereti ir kanibalizmo atvejai. Dažnai patelė poravimosi metu suėda patiną, todėl gamtoje europinio maldininko patinų randama gerokai mažiau.
  • Dažniausiai europiniai maldininkai būna žalios spalvos. Tai jiems padeda likti nematomais augalų žalumoje ir lengviau sumedžioti grobį. Rečiau pasitaiko ir rusvų ar gelsvų individų.
  • Daugelyje Europos šalių šis vabzdys yra saugomas. Lietuvoje ši rūšis nesaugoma, tačiau, radus maldininką, nereikia jo gaudyti, bandyti auginti namuose ar sunaikinti. Tai nėra invazinė, naikintina vabzdžių rūšis.
not a terminal