Lietuvos paukščių žiedavimo centras gavo pranešimą apie šalyje aptiktą pirmą žieduotą mandarininę antį (Aix galericulata). Šis paukštis pastebėtas nedideliame tvenkinyje Alytuje (54°24’18“š. pl., 21°2’5“ r. ilg.) 2020 m. balandžio 19 d. (Žmogus, pranešęs apie šį paukštį, neprisistatė). Paukštis paženklintas dviem žiedais: metaliniu, kurio įrašo nuskaityti nepavyko, ir plastikiniu mėlynas H38.

Mandarininė antis, patinas, Dauniškio ež. Utenoje 2019 m. gruodžio 31 d. Aurimo Lioniaus nuotr.

Šis paukštis, patinas, vyresnis nei pirmų kalendorinių metų (išperėtas prieš 2019 m.), žieduotas 2019 m. rugpjūčio 17 d. Lenkijoje, viename iš gerai žinomo Karališkojo Lazienkų parko tvenkinių Varšuvoje (52°13’9“š. pl., 21°2’9“ r. ilg.). Šis dar XVII a. suprojektuotas ir įkurtas baroko stiliaus parkas yra beveik miesto centre irdidžiausias Varšuvoje. Atstumas tarp žiedavimo ir aptikimo vietų 316 km, azimutas (kryptis nuo žiedavimo vietos į aptikimo vietą) 40°, laiko tarpas nuo žiedavimo iki aptikimo 246 dienos (8 mėn. 24 d.). Prieš tai tas pats paukštis tris kartus (2020 m. sausio 10 ir 17 d. bei vasario 5 d.) buvo stebėtas ir Karališkajame Lazienkų parke.

Šių labai spalvingų paukščių natūralaus paplitimo arealas yra Rytų Azijoje, bet jie, kaip dekoratyviniai paukščiai, nuo seno buvo laikomi ir įvairiuose Europos šalių parkuose, paukščių kolekcijose. Ilgainiui, iš pasprukusių individų suformavo laisvėje gyvenančias populiacijas. Žinoma, kad jau ne vieni metai mandarininės antys laisvai peri ir Lenkijoje, taip pat ir aukščiau paminėtame parke Varšuvoje.Lietuvoje aptiktas žieduotas paukštis tikrai buvo iš laisvėje gyvenančios populiacijos, nes tikrai nebuvo „rankinis“. Priešingai, buvo gana baikštus, o bandant prisivilioti mėtomais batono gabaliukais, nežinojo kas tai yra ir ne tik nesiartino, bet, priešingai, traukėsi tolyn.

Lietuvos PŽC informacija

not a terminal