Lietuvos paukščių žiedavimo centras gavo pranešimą apie 2020 m. birželio 5 d. Verkiuose Vilniuje aptiktą žiedu Spain Aranzadi 3Y32377 paženklintą paprastąją raudonuodegę (Phoenicurus phoenicurus). Paukštis buvo sugautas katės, iš jos atimtas dar gyvas, bet, deja, dėl sužalojimų greitai nugaišo.
Šis paukštis, patinėlis, vyresnis nei antrų kalendorinių metų (išperėtas prieš 2018 m.) žieduotas 2019 m. balandžio 27 d. vienoje iš Sacharos dykumos oazių (31°12’47“ š. pl., 3°59’14“ v. ilg.) Maroko pietrytinėje dalyje. Atstumas tarp žiedavimo ir aptikimo vietų 3493 km, azimutas (kryptis nuo žiedavimo vietos į aptikimo vietą) 42°, laiko tarpas nuo žiedavimo iki aptikimo 405 dienos (1 m. 1 mėn. 9 d.). Paukštį sužiedavo paukščių žieduotojas iš Ispanijos. Todėl, nors jis žieduotas Maroke, jo žiedas yra Ispanijos. Tai pirmas mums žinomas Afrikoje žieduoto šios rūšies paukščio aptikimo Lietuvoje atvejis.
Paprastosios raudonuodegės yra tolimieji migrantai, t. y. išskrendantys žiemoti į Afriką piečiau Sacharos dykumos. Todėl nėra jokios abejonės, kad šis paukštis sužieduotas per pavasarinę migraciją. Dauguma tolimųjų migrantų, iš Europos žiemoti migruojančių į Afriką, o perėti grįžtančių į Europą (ir net į kai kurias Azijos sritis), Sacharos dykumą perskrenda be sustojimo. Mat oazės, kur jie gali rasti kažkiek maisto, sudaro labai nedidelį plotą lyginant su didžiule dykuma. Todėl oazėse tokia gausybė migrantų tikrai neturėtų jokių galimybių papildyti savo energetinius resursus tolimesnei migracijai.
Galima spėti, kad šis individas buvo dėl kažkokių priežasčių gerokai išsekęs. Žieduojant jo kūno masė buvo tik 12 g, o tai yra beveik minimali šios rūšies paukščių kūno masė (jų kūno masė nuo 11 iki 21 g). Todėl tikriausiai dėl tos priežastys šis paukštis ir vėlavo. Mat jis žieduotas balandžio 27 d., o tuo metu paprastosios raudonuodegės jau būna parskridę į savo perėjimo vietas ne tik Lietuvoje, bet ir gerokai šiauriau. Nepaisant to, paukštis tais metais išgyveno.
Lietuvos PŽC informacija